חדשות ועדכונים:
צור קשר  |  מפת האתר    מזרק מצוייראירויי 

 • בחדשות ערוץ 2
 • כתבה על שימור דם טבורי בערוץ 1
 • דם טבורי בחדשות ערוץ 10
 • 10-2

שיחה עם מומחים:
 בנק דם-טבורי בע"מ
יחל לפעול לאחר קבלת
  האישור הרגולטורי

1800-80-81-82
מענה אנושי 24 ש' ביממה
שירות לקוחות א'-ה' 9-20 ו' 9-13
 

איסוף דם טבורי

תהליך איסוף דם טבורי

במאמר הבא נעבור על השלבים הנחוצים והתהליך שעוברים כדי לאסוף דם טבורי לאיחסון ושמירה בבנק דם טבורי.

 

לפני שנתחיל הנה כל התהליך של איסוף דם טבורי בשלושה שלבים פשוטים:

 1. הכנה והכנסת חבל התבור למכשיר.
 2. חיטוי.
 3. איסוף.

 

כדי לאסוף דם טבורי מקבלים 2 מארזים. בכל מארז הכלים סטריליים ונמצאים בשקיות נפרדות. המארז הראשון הוא המארז שבתוכו נמצא מכשיר האיסוף. במארז השני יש את כל הציוד ההקפי שנמצאים בשלוש שקיות נפרדות לפי תהליך האיסוף: הכנה, חיטוי ואיסוף.

מכשיר האיסוף במארז הראשון מורכב משני חלקים: חלק עליון וחלק תחתון שנקרא גם התא השקוף. במארז השני, התא הראשון, מכיל את כל האביזרים הנחוצים לשלב ההכנה, לפי סדר השימוש: 2 מלחציים, סרגל ומספריים. התא השני מכיל את כל האביזרים הנחוצים לחיטוי מכשיר האיסוף וחבל הטבור: מזרק עם תמיסת כלורהקסידין ומגבונים גדולים וקטנים לחיטוי חבל הטבור. לבסוף, בתא השלישי יש את כל האביזרים הנחוצים לאיסוף הדם הטבורי ושליחתו למעבדה: שקית לאיסוף הדם הטבורי עם חומר מונע קרישה ושקית פלסטיק לאיטום.

כיצד מתבצע האיסוף?

 • קודם כל פותחים את המארז הראשון ומוציאים את החלק העליון (מורכב משני חלקים) מהתא שבו הוא נמצא. מרימים את הוו ומניחים על משטח עבודה נקי. עכשיו, מוציאים את החלק התחתון (התא השקוף) ומניחים אותו על משטח העבודה ליד החלק העליון. פותחים את המארז השני.
 • מיד לאחר הלידה, ולאחר שהונח מלחץ על חבל הטבור בצד של התינוק, מניחים את המלחץ הירוק על חבל הטבור במרחק של 2 ס"מ (1 אינטש) מהמלחץ של התינוק. לוחצים לסגירה.
 • חותכים את חבל הטבור, עם המספריים, בין שני המלחציים. מחזיקים בחלק התחתון של חבל הטבורי ומזרימים את הדם שבחבל הטבור לכיוון השלייה ע"י לחיצת חבל הטבור כלפי מעלה (תנועת חליבה), בערך 15 ס"מ.
 • משאירים לחץ על חבל הטבור כדי למנוע זרימה חוזרת של דם לחבל הטבור. תוך כדי אחיזת חבל הטבור בלחץ, מוציאים את הסרגל מהערכה ומודדים 12.5 ס"מ (5 אינטש) כלפי מעלה מהמלחץ. שמים את המלחץ השני מעבר לנקודת המדידה ומאפשרים לחבל הטבור להתלות בחופשיות.
 • מסירים את המלחץ התחתון מחבל הטבור.
 • עכשיו, תוך החזקת חבל הטבור מחטאים ביסודיות מספר פעמים את החלק התחתון של חבל הטבור עם מגבוני החיטוי הגדולים בשימוש אחד אחרי השני. השלב הזה הוא חיוני כדי להוריד כל שארית של תאי אם.
 • מרימים ממשטח העבודה את החלק העליון של מכשיר האיסוף. פותחים אותו מעט ומניחים את חבל הטבור על הנייר הסופג כשהמלחץ צמוד למכשיר. בזהירות, מכניסים את המלחץ ללשונית הפלסטיק בחלק העליון של המכשיר. מוודאים כי לפחות 5 ס"מ (2 אינטש) של חבל טבור משתלשלים מעבר לתחתית מכשיר האיסוף וסוגרים את המכשיר בזהירות.
 • מרימים את החלק התחתון של המכשיר מעמדת העבודה. מכניסים את קצה חבל הטבור לתוך התא השקוף כדי לחבר את שתי היחידות. אם יש צורך יש אפשרות להשתמש באצבע כדי לדחוף את קצה חבל הטבור פנימה. מוודאים כי קצה חבל הטבור מופיע בחלק התחתון השקוף.
 • נועלים את שתי היחידות ע"י סיבוב החלק העליון עם כיוון החץ עד שהוא ננעל עם שיני החלק התחתון.
 • משחררים בזהירות את המלחץ. ממתינים עד שתראה טיפת דם אחת שדולפת לתא השקוף. מהדקים מיד את המלחץ.
 • השלב הבא הוא חיטוי קצה חבל הטבור והמיכל השקוף. לוקחים את המזרק המכיל תמיסת קלוהקסדין ומחברים אותו בבטחה לתחתית המכשיר ע"י הברגת שני המחברים. מזריקים את התמיסה עד שכל התא השקוף מלא ויוצאות מספר טיפות דרך המסנן הימני. בגלל התנגדות המסנן, יש סיכוי שההזרקה תדרוש כח. כשהמזרק עדין מחובר ממתינים 10 שניות כדי שהתמיסה תחטא את המיכל ואת קצה חבל הטבור. מנקזים את כל התמיסה חזרה לתוך אותו המזרק. מנתקים את המזרק מהאביזר ומשליכים.  
 • כדי להתחיל באיסוף לוקחים את שקית האיסוף שמכילה חומרים נוגדי קרישה ומחברים אותו בהברגה לחלק התחתון של מיכל האיסוף. תולים את המכשיר מתחת לאם. שקית האיסוף צריכה להיות ממוקמת מתחת למכשיר האיסוף. מוודאים כי הצינורית משוחררת.
 • פותחים את המלחץ כדי לאפשר זרימה חופשית של דם. מאפשרים לדם לזרום דרך המיכל השקוף ואז לתוך השקית. הדם צריך לזרום עכשיו בחופשיות. בזמן האיסוף, חשוב "לחלוב" את חבל הטבור לעיתים קרובות, לכיוון המכשיר ע"י אחיזת חבל הטבור ביד אחת ו"חליבה" ביד השנייה. אוספים כמה דם שניתן ע"י "חליבת" חבל הטבור. זכור, כל טיפה חשובה.
 • כשמסתיים האיסוף, מנתקים את השקית ממיכל האיסוף ומנערים בעדינות את השקית כדי לערבב את הדם עם נוגדי הקרישה.
 • מכניסים את שקית האיסוף לשקית האיטום ומעבירים למעבדה לפי הפרוטוקול.


לראש הדף     הגרלת מנוי חינםהרשמה מקוונתצור קשרערכת מידע חינם

בקרו אותנו
דם טבורי בע"מ
דם - טבורי בע"מ מדוע כדאי לשמור
תעריפים ומסלולים
רפואת חידוש איברים
מאגר מידע
צור קשר
ערכת מידע חינםערכת מידע דם טבורי

הגרלת מנוי חינם/צור קשר

שם מלא
ת.לידה צפוי
בי"ח צפוי
נייד
מייל
תקנון
שלח
זוכים קודמים


דם טבורי   תאי גזע   תאי גזע טבוריים   בנק תאי גזע   איסוף דם טבורי   שימור דם טבורי   שמירת פרטיות   תנאי שימוש   מחשבון הריון   הריון ולידה   כניסת תקשורת   הערות לאתר

כל הזכויות שמורות © 2009 - דם טבורי בע"מ, רחוב הארד 7, רמת החייל, תל-אביב, ת.ד. 65151 תל-אביב 61650.
למידע על שירותנו חייגו חינם 1-800-80-81-82 או להזמנת ערכת מידע והרשמה חינם. פקס: 03-7521133

 מדוע דווקא דם-טבורי בע"מ?

· דם-טבורי בע"מ הוא הבנק החברתי הראשון בעולם, השייך ללקוחותיו, להם השליטה המוחלטת על המנות ועל עתידן.

· רק בדם-טבורי בע"מ איסוף רגיל, או האיסוף בשקית האקטיבית – 30% יותר תאי גזע (זמין מיידית) או סיטוג'ן – 68% יותר תאים (זמין החל מעוד כשנה).

· רק בדם-טבורי בע"מ ביטוח כלל-בריאות לפיצוי ללא תנאי לכל המשפחה הגרעינית במקרה שימוש במנה (בתהליך שפעול).

· רק בדם-טבורי בע"מ מערך העיבוד והשימור עצמיים ולא שירות של ספק חיצוני, גם אם הוא בי"ח (ר' סכסוך איכילוב-קריוסל).